Milan Rastislav Štefánik, Dušan Jurkovič s manželkou v Smoleniciach

591

Milan Rastislav Štefánik, Dušan Jurkovič s manželkou v Smoleniciach nastúpil do vlaku.

Novou aktivitou Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) sú výletné vlaky s hercami Divadla J. Palárika z Trnavy. Ako povedala pani Agáta Mikulová riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu v Trnave k tejto novej aktivite „chceme ľudí rozpohybovať, nielen v Trnavskom kraji“.

TTSK vypravuje prázdninové výletné vlaky:

Vlak Štefánik po trati Bratislava hl. st., Bratislava – Vinohrady, Pezinok, Trnava, Smolenice, Jablonica, Jablonica obec, Osuské, Hradište pod Vrátnom do Brezovej pod Bradlom.

Vlak Pálffy 1 po trati Bratislava hl. st., Bratislava – Vinohrady, Pezinok, Trnava do Smoleníc.

Vlak Palffy 2: po trati Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Leopoldov, Trnava do Smoleníc.

Vybral som si zážitkový vláčik do Brezovej pod Bradlom. Pristúpil som do vlaku v Trnave. Dostali sme farebné pásky s farbou podľa toho kto pôjde aj späť. Vagón bol už starší – historický, nie náhodou, ale naschvál, to pre tých mladších, aby videli ako boli vagóny vybavené. Po nástupe sme boli oboznámení s traťou, s možnosťami návštev v cieli vlaku, o Vláčiku Brezováčku, ktorý bol v cene vstupenky na celý deň a o busíku Brezovskej spojke, ktorý bol taktiež v cene vstupenky, dostali sme taký časový itinerár dopravy aj s možnosťami čo môžeme a čo nám odporúčajú organizátori navštíviť. Po organizátoroch sa nám prihovoril sprievodca s bezpečnostnými pokynmi. Nastalo historické precvikávanie cestovného lístka, kto chcel mohol sám, niekto to nechal na odborníka – sprievodcu. V Smoleniciach k nám pristúpil do vlaku vzácny cestujúci, generál Milan Rastislav Štefánik (Martin Kochan), Dušan Jurkovič (Tomáš Vavrík) s manželkou (Barbora Bazsová). No a tu sa v piatych častiach začali rozvíjať príbehy M. R. Štefánika, príbehy z jeho súkromného, vojenského a politického života. Dušan Jurkovič si zaspomínal aké architektonické skvosty kde všade postavil a ako by mal vyzerať pomník pre Štefánika. Cestujúci si aj užili romantickú jazdu tunelom bez osvetlenia vagónu, ale čas aj tu zasiahol pretože sa svietilo mobilmi. Vlak pristáva v Brezovej pod Bradlom. Generál Štefánik sa vybral k svojej mohyle na Bradle a Dušan Jurkovič sa išiel pozrieť čo vytvoril.

Deň prešiel niekto išiel na Bradlo, niekto do Košarísk, rodnej obce Milana Rastislava Štefánika. Zhodou okolností sa tam konal folklór Kopanice v kroji 2021. V evanjelickom kostole bola prehliadka krojov, historických odevov ktoré sa nosili v Košariskách a Vrbovciach pri rôznych príležitostiach napr.: do kostola, na oslavu, parte, do práce. No potom malo byť veselo na miestnom futbalovom ihrisku. Účastníci vlaku navštívilo aj múzeum v rodnom dome M. R. Štefánika.

Počasie bol krásne, také ako bolo objednané, takže plne obsadený vláčik splnil svoje poslanie. Ľudom sa to páčilo.

Podrobnosti na: Výletné vlaky

Video Výletné vlaky