Kopanice v kroji

764

V rodnej obci Milana Rastislava Štefánika sa konal festival Kopanice v kroji 2021.

Témou druhého ročníka boli kroje z obcí Vrbovce a Košariská v spolupráci s miestnymi nadšencami z občianskeho združenia Folklórne Kopanice.

Na začiatok sa v evanjelickom kostole v Košariskách uskutočnila prehliadka krojov. Pred tým však ešte Zborová farárka Mgr. Zuzana Durcová porozprávala o zvyklostiach ako sa niekedy obsadzovali miesta v kostole, kde sedeli mladí, manželia, manželky, Košarišťania a Vrbovčania no a potom už začala spomenutá prehliadka krojov. Ukazovali sa kroje – odevy, ktoré sa nosili pri rôznych príležitostiach napr.: do práce, do kostola, na oslavu, predvádzali sa parte. Bolo sa na čo pozerať, na krásu a rozmanitosť krojov kopaničiarskeho regiónu.

No a potom bolo veselo na miestnom futbalovom ihrisku. Šikovné žienky z Babského spolku Košariská upiekli niečo pod zub slané, či sladké, nechýbal omastený chlieb s cibuľou ani slivkový lekvár na chlebe. Starosta Košarísk Štefan Antol s Annou Štefkovou pokrstili kalendár „Kopanice v kroji 2022“ za účasti spoluautorky kalendára Kristíny Talabovej. Kto chcel si zatancoval za zvukov Krajnanskej muziky. Veselo bol na kopaniciach.

Video Kopanice v kroji