piatok, 14 júna, 2024
ÚvodReportážeOtvorenie Mesiaca poľovníctva a ochrany prírody

Otvorenie Mesiaca poľovníctva a ochrany prírody

Občianske združenie HUBERT Ľuborča v spolupráci s mestom Nemšová, 117. zborom skautov sv. Františka z Assisi, Poľovníckym združením Háj Kľúčové, Poľovníckym združením Nemšová, Klubom turistov Nemšová usporiadali pre nadšencov prírody, poľovníctva, rybárstva, včelárstva oslavu Júna – Otvorenie Mesiaca poľovníctva a ochrany prírody.

V krásnom prostredí pri studničke pod Košármi v Ľuboreckej doline sa uskutočnilo otvorenie Mesiaca poľovníctva a ochrany prírody. Les je chrám, doteraz prežil všetko, prežil vojny, teplo, zimu, sucho, mokro, les potrebujeme, bol tu keď sme ešte neboli, nezničme ho pre naše deti.

Oslava prírody, poľovníctva, rybárstva, včelárstva začala svätou omšou v kaplnke sv. Huberta za účasti pánov farárov a dekanov, aj z okolitých obcí. V krásnom prostredí sa zišli veriaci, aby si uctili svätca s. Huberta.

Svätý Hubert pochádzal z významného rodu v severnej Gálii (ter. Holandsko – Belgicko. Dátum jeho narodenia je neznámy, Niekedy v r. 703 – 705 sa stal biskupom v diecéze Tongres – Maastricht. Bol nástupcom sv. Lamberta, ktorý zomrel ako mučeník. Popri vedení diecézy Hubert pôsobil ako misionár v južnom Brabantsku a v Ardennských horách (juhovýchodné Belgicko), kde bolo obyvateľstvo ešte z veľkej časti pohanské. Koncom r. 717 alebo 718 viedol slávnostné prenesenie telesných ostatkov svojho predchodcu sv. Lamberta z Maastrichtu (kde bol pochovaný pri svojom otcovi) do Liége, kde kedysi podstúpil mučenícku smrť a kde ho pochovali v novom, jemu zasvätenom kostole. Biskup Hubert mal však predsa čosi z loveckej záľuby: občas šiel chytať ryby. To sa mu napokon stalo osudným. Keď sa raz chystal na rybačku, jeho pomocník tak neobratne narábal s udicou, že vážne poranil biskupa na ruke. Rana sa zapálila a spôsobovala Hubertovi stále väčšie bolesti. Uvedomil si, že mu hrozí smrť. Napriek tomu sa usiloval vykonávať biskupské povinnosti. Zároveň si dal pripraviť hrob v kostole sv. Petra a Pavla v Liége. V druhej polovici mája 727 sa vybral posvätiť nový kostol v Héverlé (Louvain). Avšak na ceste cítil, že ho opúšťajú sily. Zastavil sa v mestečku Tervueren (na juhovýchod od Brusselu), kde po šiestich dňoch zomrel 30. mája 727. Podľa jeho želania ho previezli do Liége a tam ho pochovali v pripravenom hrobe. O šestnásť rokov neskôr otvorili jeho hrob a jeho telo našli neporušené. Zvesť o tom sa dostala až na kráľovský dvor. Vplyvný majordóm Karolman prišiel osobne s veľkým sprievodom do Liége a dal preniesť biskupove telo do nového hrobu pred hlavným oltárom kostola. Bolo to 3. novembra 743. Tak sa tretí november stal sviatkom sv. Huberta.

Zdroj: https://polovnictvo-rybarstvo.pluska.sk/polovnictvo/viete-kto-bol-svaty-hubert-preco-je-patronom-polovnikov

Video zo svätej omše tu: https://www.youtube.com/watch?v=cMC0y40SLv0

Po svätej omši organizátori pripravili pre zúčastnených z Nemšovej a okolitých omší pohostenie s poľovníckym gulášom, ale aj sladkým pohostením. Pri družnej debate s dychovou hudbou si poľovníci mali čo povedať, vymeniť skúsenosti, ale aj si posťažovali, že účasť bývala 1 500 – 200 hostí, nie ako teraz okolo 350.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

This site is protected by wp-copyrightpro.com