Pošli/te mi fotku, daj/te mi to na kľúč

419

Pošli/te mi fotku, daj/te mi to na kľúč. Prečo nie, ale zadarmo? Veď to je tiež tovar.

Dlho som otáľal s napísaním tohto článku do môjho blogu, rozhodol som.

Možno bude trochu rozsiahlejší, ale myslím, že bude stáť za to so ho prečítať.

Fotoaparát bol a je mojou „pravou rukou“. Od Praktici, Ljubiteľa, Stereo 35, pár kompaktov po dnešný Nikon D3300. Trávil som veľa času v tmavej komore, najprv na slobodárni potom som si urobil tmavú komoru vo svojom byte, v komore. Moja exmanželka tvrdí, že som vývojkami a ustaľovačmi zničil vaňu. Neviem.

K podstate.

Prišiel čas a po doporučení kamarátom som si kúpil telo fotoaparátu Nikon D 3300 a objektív AF-S Nikkor 18 – 105 mm AF – S DX NIKKOR 18 – 105 mm f/3,5 – 5,6 G ED VR (17.7.2015) za 532 €, blesk SB-700 (03.02.2016) za 269 €. Neskôr z druhej ruky širokouhlý objektív Tokina SD 12-24 F4, (IF) DX II (2016) za 300 € a teleobjektív Tamron 70 – 200 mm, 1:2,8 (30.12.2017) za 699 €.

Kameru som dostal od syna na Vianoce pred viac rokmi. Myslíte si, že je to od veci? Nie pretože dostávam požiadavky: „pošli mi to video“. Výkonnejšia batéria ku kamere 4450 mAh (5.9.2018) za 43,96 €.

Dve školenia (Základy so zrkadlovkou Nikon, práca s bleskami) po zľave 50 €.

Doména (www.i-novinky.sk) 8,90 €/rok, hoisting (umiestnenie webu) 28 €/rok/akcia. Nova webstránka 500 €. (2018).

Statív cca 12 €, druhá fotobrašňa cca 100 €.

Cestovanie. Poviete si: „veď je dôchodca, má to zadarmo“. Nie všade chodí vlak a nie vždy ten vlak vyhovuje.

Diéty.

Zdravie. Už cítim kríže. Koľkokrát prší alebo je zima. Dal som si odvážiť fotobrašňu. Má hmotnosť 5,5 kg.

Vstupné. (málokedy využijem svoj preukaz, väčšinou si platím, hlavne v Dubnici nad Váhom).

Nepíšem o spotrebe energií pri úprave fotografií a videí, strate času, o pamäťových kartách, amortizácii PC a ostatnej techniky (preto sú tam tie dátumy).

Robím fotky do RAW-u. Vysvetľujem to tak, že to je cesto z ktorého sa potom spraví koláč, buchta alebo zákusok. V RAW-e ju v normálnom fotoprehliadači nevidíte. Každú fotku, aj keď ju vymažem musím pozrieť či sa z nej dá niečo urobiť.

Video. Som na hodinovom koncerte. Koncert trvá hodinu, celý koncert musím pozrieť zo záznamu hodinu upraviť (postrihať, upraviť prechody, zvuk a otitulkovať), potom hodinu sa exportuje a nakoniec náhodne si ho znovu prejdem a zrazu niečo zistím a znovu do toho. Umiestnenie na youtube či na FB.

Stretávam sa s tromi názormi.

  1. Ten, či onen mi dal fotku zadarmo. Ten, či onen je inak platený. Ja mám iba dôchodok a toto všetko si z neho musím „uškótiť“. Nemám sponzora, ani ma nikto nedotuje. Nemám takú čítanosť aby som dostával provízie, to isté s videom na youtube. Čítal som, že elektronická fotka sa predáva za 10 €, 20 € až… podľa kvality a historickej hodnoty. Prečo je elektronická fotka tak drahá? Pretože ju môžete rozposielať, urobiť z nej veľa papierových,…
  2. Dávaš fotky zadarmo? Choď si vypýtať do obchodu lízanku a povedz, že si dal Jožkovi Králičkovi fotku. Nevážiš si svoju prácu, svoj čas.
  3. Keby ťa to nebavilo nerobil by si to. Aj hercov, spevákov, muzikantov, trénerov, tanečníkov… to zväčša baví a…

Dôchodok. Sociálna poisťovňa mi nedáva dôchodok na koníčky.

Poslal som veľa fotiek zadarmo, veľa videí som urobil, veľa akcií som spropagoval, veľa reportáží som urobil, ale málokedy sa stretnem aspoň s tým kúzelným slovíčkom.