Predvianočná nálada v Dubnici nad Váhom

935

Aj týchto ťažkých časoch sa ľudia neopúšťajú, nezabúdajú na zvyky svojich rodičov. Zachovaj nám ich pane.

Už tradične, a rád, sa pred Vianocami prechádzam slávnostne vyzdobenou Dubnicou nad Váhom. Nebolo tomu inak ani tento rok. Súkromné domy, byty, firmy, reštaurácie zdobia svoje exteriéry. Hlavne reštaurácie sa snažia byť plné nápadov na prilákanie hostí v tomto aj pre nich neľahkom čase.

Pozrel som anjelička na kruhovom objazde. Prešiel som si pešiu zónu pred OC Máj, park, pýchu Dubnice nad Váhom Grottu, opustené Cheteau Mignon, smutné, opustené workoutové ihrisko, miesto kde sa vybavuje posledný odpočinok, Dubnický kaštieľ, barokový kostol sv. Jakuba v Dubnici nad Váhom, bustu J. B. Magina. Na Námestí Matice Slovenskej to už žije vianočnou atmosférou. Mesto ho vyzdobilo. Svieti mestský stromček, svieti prvá adventná svieca, deti sa fotia na lavičke vo vysvietenej vianočnej gule. Škoda, že pre pandémiu COVID-19 a opatrenia nie je Vianočné mestečko, škoda. Opodiaľ pred Čarovnou špajzou rozvoniava punč či vínko.

Pri mojich potulkách mestom som stretol Mikuláša. Teraz to nebol COVID, ale poveternostná situácia, že sa viezol na koči a nie na saniach. Tento rok nebol na tradične Grotte, ale vybral sa za deťmi priamo do ulíc. Prešiel z Dubnického kaštieľa popred OC ABC, Ul. Kollárovu, Farby Laky na ulici Ľ. Štúra, Dubničanka, Dutaf Centrum, Potraviny na Kopčeku, Ul. Hasičskú, OSBD, ZsP Dubina, Námestie Matice slovenskej a späť. Mikuláš na koči a popri ňom anjelici a samozrejme čert. Cesta bola lemovaná na chodníkoch poslušnými deťmi. Anjelici mali čo robiť, aby ich obdarovali sladkosťami. Aj zlý čert bol tentokrát dobrý a pomáhal a nestrašil. Dosť je toho od politikov.

Reštaurácia Fontána. Tu to ozaj žije. Piatky, soboty, nedele sú tu pre advent. Svieti stromček. Vo vánku sa hompáľa nafukovací snehuliak. Vo vonkajších priestoroch sa ľudia zohrievajú punčom alko, či nealko. Kuchár pripravil aj niečo na zahryznutie. Náladu dodáva aj tancujúci živý Mikuláš, raz tradičný, raz chorvátsky.

Vianoce 2020 sa blížia.