sobota, 25 mája, 2024
ÚvodReportážeRekonštrukcia historickej pamiatky Domu záhradníka v Dubnici nad Váhom sa začala

Rekonštrukcia historickej pamiatky Domu záhradníka v Dubnici nad Váhom sa začala

Mesto Dubnica nad Váhom zorganizovalo tlačovú konferenciu pri príležitosti začatia rekonštrukcie historickej pamiatky Domu záhradníka, v Parku Jána Baltazára Magina v Dubnici nad Váhom, v poslednom čase známej ako Cheteau Mignon.

Konferencie sa zúčastnili primátor Dubnice nad Váhom Mgr. et Mgr. Peter Wolf, Bc. Vedúci stavebného úradu, oddelenia investičnej výstavby, dopravy a ŽP Dubnica nad Váhom Jozef Králik, projektový manažér a konateľ projekčnej kancelárie ArchArt Slavnica Matej Valjent a za zhotoviteľskú firmu STANTER, a. s. Nitra Ing. Ján Comorek.

Na úvod primátor Dubnice nad Váhom poďakoval všetkým zainteresovaným zamestnancom Mestského úradu Dubnice nad Váhom za ich dvojročnú prácu, ale aj štátnym orgánom, za snahu a prácu, aby sa podarilo zrekonštruovať túto historickú pamiatku Dubnice nad Váhom.

Na rekonštrukciu sa podarilo získať sumu 1,7 milióna eur z Plánu obnovy.

V objekte je už čulí pracovný ruch na tejto pamiatke. Chateau Mignon bol významný objekt Dubnice nad Váhom či už v dávnej minulosti ako Dom záhradníka alebo nedávno ako Chateau Mignon. Boli v ňom svadby, ubytovňa, reštaurácia, kde sa ľudia radi stretali. Majiteľ sa neskôr dostal do konkurzu, Chatea upustil a objekt začal chátrať. Bol demolovaný, rozkradnuté zariadenia, bývali v ňom pochybné živly.

Mestu sa podarilo v roku 2021 objekt prevziať do svojho majetku v dezolátnom stave a začať so záchrannými prácami. Mesto teda muselo zmapovať objekt. Boli tu stavby postavené načierno, kotly boli zničené, rozkradnuté, potrubie na vykurovanie bolo popráskané, museli za zabezpečiť porozbíjané okná. Teraz sa budú konať 2 mesiace búracie práce, oprava podláh, zabezpečiť nové vykurovaciu technológiu, fotovoltaiku. Vymenia sa okná za nové drevené, postupne bude nasledovať výmena podláh, izolácie, inštalovať podlahové kúrenie a novou vykurovacou technológiou takže nebudú vadiť radiátory. Rekonštrukcia omietok, strhnú sa staré tapety a nalepia sa nové. Opraví sa vonkajšia fasáda.

Projektant komunikoval aj s pamiatkarmi. Pamiatkari si objekt dôkladne obhliadli a keďže tam boli robené neprípustné zásahy – úpravy architekt ich musel odstrániť. Nakoniec sa dalo všetko do poriadku k spokojnosti pamiatkarov.

Keď sa všetko podarí tak ako sa má Mesto vyhlási konkurz na vybavenie objektu zariadením a verejno-obchodnú súťaž na prevádzkovateľa zariadenia.

Po roku by teda objekt Chateau Mignon mal slúžiť ako gastroprevádzka vyššieho štandardu, na kultúrno-spoločenské podujatia (svadby, rôzne slávnosti…). K dispozícii bude aj zimná záhrada.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno