pondelok, 20 mája, 2024

Sedmerovec

Obec Sedmerovec leží uprostred Ilavského podolia na úpätí Bielych Karpát. Sedmerovec sa nachádza na ceste medzi mestom Nemšová a Pruským, za Kameničanmi treba odbočiť doľava.

Nadmorská výška v strede obce je 240 m n. m. Juhovýchodná plochá odlesnená časť chotára na náplavoch Váhu prechádza cez pahorkatinné pohorie Bielych Karpát do zalesnenej vrchoviny s bradlovými tvrdošmi, ktoré tvoria druhohorné horniny. Prevládajú hnedé lesné a nivné pôdy. Lesy sú vo vrcholových častiach pohoria.

Obec má 426 obyvateľov. Samostatnou sa obec stala v roku 1990; dovtedy bola súčasťou obce Bolešov. V súčasnosti patrí administratívno-právne do okresu Ilava, vyššieho územného celku Trenčiansky kraj. V obci sa nachádza kultúrny dom, dom smútku, kostol a športový areál. Obec má vybudovaný vlastný vodovod.

Obec Sedmerovec vznikla podľa povesti tým, že obyvatelia obce Pominovce po veľkej povodni, pri ktorej sa zachránilo iba niekoľko rodín a sedem – sedmoro oviec sa rozhodli založiť novú obec vyššie a ďalej od Váhu.

V jubilejnom roku 2000 sa veriaci v Sedmerovci rozhodli postaviť uprostred obce Dom Boží, ktorý bol slávnostne posvätený otcom biskupom Mariánom Chovancom 30. júna 2002. Tento kostol je zasvätený Božskému Srdcu Ježišovmu.

Pri kostole je kaplnka, ktorá je tiež zasvätená Božskému Srdcu Ježišovmu. Kaplnka je zároveň i zvoničkou, vo veži má umiestnený zvon.

Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie na Líščej bola slávnostne posvätená dňa 15. septembra 1997

Časťou obce je Pominovec. Pominovec sa nachádza na ľavej strane cesty smerom od Púchova, za obcou Pruské. Nachádza sa v nej románsky kostol Sťatia sv. Jána Krstiteľa z 12. storočia v ktorom sa raz do roka slúži svätá omša. Každoročne sa tam koná cyklopúť v poslednú augustovú nedeľu.

Pominovec