pondelok, 20 mája, 2024
ÚvodReportážeLetisko Slavnica

Letisko Slavnica

Letisko v obci Slavnica. Slavnica leží v Považskom podolí, v podcelku Ilavská kotlina, na pravej nive Váhu. Obec sa rozkladá vpravo na ceste z mesta Nemšová do obce Pruské, 8 km západne od Ilavy.

História aeroklubu Dubnica nad Váhom pochádza krátko po 2. svetovej vojne. 1948 bola založená odbočka Slovenského národného aeroklubu v Domove mladých v Dubnici nad Váhom. Prvé letisko aeroklubu Dubnica nad Váhom bolo svahové nachádzalo sa pod Ostrým vrchom medzi Dubnicou nad Váhom a obcou Kolačín kde v marci 1949 postavili aj drevený hangár.

História pokračovala v roku 1951 keď bolo založené druhé letisko aeroklubu Dubnica nad Váhom bolo rovinného typu a nachádzalo sa medzi strojárskymi škodovými závodmi Dubnica nad Váhom a obcou Prejta a malo rozmery 900 x 80 m. Otvorenie tohto letiska bolo zrealizované zorganizovaním v histórii I. Leteckého dňa Aeroklubu Dubnica nad Váhom. Toto letisko bolo z dôvodu výstavby strojárskeho závodu v Dubnici nad Váhom zrušené v roku 1953.

Ďalší rok bol 1958. 4.11.1958 sa konala zakladajúca schôdza nového Aeroklubu Dubnica nad Váhom kde sa členovia dohodli na výstavbe nového letiska pri obci Slavnica. 1958 – 1963 členovia Aeroklubu Dubnica nad Váhom dochádzajú lietať na letisko do Žiliny.

Nové letisko Aeroklubu Dubnica nad Váhom pri obci Slavnica bolo slávnostné otvorené v júni 1963.

Letisko Slavnica patrí medzi najaktívnejšie a najlepšie aerokluby na Slovensku.

V príjemnom prostredí letiska sa môžu hostia občerstviť v reštaurácii Reštaurácia Pilot Klub, dokonca na letisku je aj ubytovanie. Na letisku sa poriadajú Letecké dni, Airshow, Letecké akrobacie, Letecké rally, Majstrovstvá sveta, Majstrovstvá Európy, Tandemové zoskoky, Vyhliadkové lety a Leteckú školu. Letisko má aj Letecké múzeum.

Letisko má aj jeden smutný moment keď pri leteckom nešťastí štyria členovia posádky a traja parašutisti nehodu neprežili.

Veľké priestory, ktoré poskytuje letisko dáva možnosť rôznych stretnutí aj nesúvisiacich s letiskom ako bolo Stretnutie priateľov historickej techniky, predtým Ukončenie sezóny Československých veteránov.

Viac: Letisko Slavnica