streda, 29 mája, 2024
ÚvodMestá a obceTrenčianske Teplice

Trenčianske Teplice

Trenčianske Teplice sú mesto v Trenčianskom kraji, v okrese Trenčín a sú vzdialené od Trenčína 12,5 km v údolí potoka Teplička.

Perličkou je, že do Trenčianskych Teplíc z Trenčianskej Teplej premáva aj električka, ktorú prevádzkuje Trenčianska elektrická železnica, n. o. (TREŽ).

V Trenčianskych Tepliciach sú svetoznáme liečebné kúpele. Kúpele Trenčianske Teplice patria medzi najstaršie a najvyhľadávanejšie kúpele na Slovensku na liečbu a prevenciu ochorení pohybového aparátu. Liečebná starostlivosť v kúpeľoch má dlhoročnú tradíciu, prvá písomná zmienka o kúpeľoch je z roku 1247 a je založená predovšetkým na využívaní prírodnej sírnej termálnej vody. Tradícia kúpeľnej liečby sa rozvíjala v priebehu storočí s prispením vtedajších vlastníkov kúpeľov. V 19. storočí pribudla najvzácnejšia pamiatka zachovaná dodnes, Hammam v orientálnom maurskom slohu.

Trenčianske Teplice majú 3 955 obyvateľov (z 31.12.2022), rozlohu 10,45 km2, prvá písomná zmienka je z 1376 roku, nadmorská výška je 268 m n. m..

Trenčianske Teplice – oficiálna webová stránka

Trenčianske Teplice – Wikipédia