nedeľa, 26 mája, 2024
ÚvodReportážeVíkend s CK Prima Travel z Nitry do Klagenfurtu, Wörthersee, Veldenu, Thalu...

Víkend s CK Prima Travel z Nitry do Klagenfurtu, Wörthersee, Veldenu, Thalu a Grazu

Minimundus v Klágenfurte je prehliadka minisveta na viac ako 1 500 m² so 159 modelmi z viac ako 40 krajín. Kľúčové komponenty v spoločnosti Minimundus sú modely vytvorené v presných podrobnostiach na v mierke 1 : 25 a väčšinou s použitím originálnych materiálov.

Minimundus v Klagenfurte

 

Ďalšou zastávkou bola plavba po jednom z najväčších a najteplejších alpských jazier v Európe – po jazere Wörthersee, ktoré je známe ako jazero rakúskej, ale i svetovej smotánky.

Wörthersee, sa nachádza v 3-rohovej oblasti Rakúska, Talianska a Slovinska, hoci nie je najväčším rakúskym jazerom, je určite najpopulárnejším v Korutánsku. Je dlhé asi 16,5 km a šírka je 1,5 km, s teplotou až 27 °C; obklopuje ho 8 miest a tiahne sa od predmestia korutánskeho hlavného mesta Klagenfurt na východe až po záliv Velden na západe. Nachádza sa v povodí Klagenfurtu, jeho brehy ležia na severe a juhu pri úpätí Gurktalských Álp a pohoria Karawanks , ktoré sú všetky pokryté hustými lesmi, za ktorými sú viditeľné snehom pokryté alpské vrcholy. Voda jazera má výraznú modrozelenú farbu a je priehľadná. Obklopené je horami a svahmi, požehnané takmer stredomorským podnebím a šťastným južným charakterom.

Wörthersee

 

Plavba do Veldenu trvala 1,45 hodiny a vôbec nebola nezaujímavá.

Zástavka v múzeu Arnolda Schwarzeneggera v dedinke Thal, odkiaľ Arnold Schwarzenegger pochádza.

Rodičovský dom Arnolda Schwarzeneggra je v Thale, neďaleko Grazu. Je oficiálne a celosvetovo jediné múzeum, ktoré nesie jeho meno a osobne ho podporuje Arnie. V múzeu, bývalý lesnícky dom, sa od roku 2011 môže pochváliť začiatkami a kariérou najslávnejšieho Rakúšana.

Mnohé exponáty ukazujú jeho mimoriadny životopis a tiež najdôležitejšie fázy života, ako je detstvo a dospievanie, kulturistika, filmová kariéra a čas guvernéra.

Arnold Schwarzenegger uvidel svetlo sveta v roku 1947 v Thale. Bol synom policajta a gazdinky Aurelie. V Thale vyrastal v povojnovom období. K zármutku svojho otca malý Arnie chcel byť skvelým kulturistom. Vyrábal si aj cvičebné zariadenia. Po medzinárodnom uznaní ako kulturistu a získaní niektorých ocenení, Arnie odišiel do Ameriky ako filmový herec. Vo svojej prvej filmovej úlohe hral barbara Conana.

Prvá miestnosť na prízemí dokumentuje jeho detstvo. Je tam jeho pôvodná posteľ. Ďalej môžete vidieť fotografie z jeho školských dní, malú kuchyňu mamičky Aurelie, fotky Arnieho ako mladého kulturistu, voskové modely filmových postáv, Schwarzeneggera vrátane Harleya. Posledná časť je ako Schwarzenegger – politik.

Oženil sa s Máriou Shriverovou z Kennedyho klanu a bol guvernérom Kalifornie na dva volebné obdobia. Pre jeho pôvod nemohol kandidovať za prezidenta hoci tieto ambície mal.

Po skončení prehliadky sa môžete usadiť sa v peknej záhrade s „terminátormi“.

Fotenie iba pre vlastnú potrebu.

Múzeum Arnolda Schwarzeneggera

Presunuli sme sa autobusom do druhého najväčšieho mesta Rakúska do Grazu – mesta pôžitkov. Graz je Mesto v ktorom nič nenormálne nie je cudzie. Jedným z toho je Kunsthaus (alebo Priateľský mimozemšťan).

Graz si Vás získa svojou očarujúcou atmosférou, krásnymi pamiatkami a štajerskými špecialitami, ktoré Vás budú lákať na každom kroku, či už to budú rozličné domáce tekvicové produkty alebo kvalitné vína. To, že má Graz najkrajšie, najväčšie a najkompaktnejšie historické centrum v celej strednej Európe je známe široko – ďaleko a pri prehliadke mesta sa o tom sami presvedčíte. Každá ulička ukrýva krásnu pamiatku. Môžete obdivovať

 

Mauzóleum cisára Ferdinanda II,

hlavné námestie s krásnou fontánou veľkovojvodu Johanna,

radnicu,

katedrálu,

kostol Mariahilf

Doppelwendeltreppe. Schody z ktorých sa vám zatočí hlava. Jedinečný architektonický prvok z obdobia gotiky nájdete v historickej části rakúskeho mesta – dvojité točité schodište známe ako Doppelwendeltreppe alebo po anglicky Double Spiral Stairrcase.

 

Ťažko sa mi fotografovalo tak aby so vystihol tento skvost.

Lanovka nás vyviezla na 120 metrov vysoký Schlossberg, na ktorom sa nachádza vysoká hodinová veža kde malá ručička je vymenená s veľkou.

Odtiaľ sa nám otvoril prekrásny výhľad na celé mesto a okolie. Graz je známy aj ako mesto študentov, keďže tu na 6 univerzitách študuje viac ako 50 tisíc študentov z rôznych kútov sveta.

Zaujímavosťou je i umelý ostrov na rieke Mura – Murinsel s kaviarňou na ňom.

Farský kostol

Super moderný kostol Stiegenkirche St. Paul.

Najstarší farský kostol v Grazi. Dokumentovaný v roku 1343. Nová baroková stavba 1619 – 1927. Kláštorný kostol augustiniánskych pustovníkov (1588 – 1784) a jezuitov (1886 – 1957). Od r. 1957 vlastný rektorát kostola. Moderný interiér dokončený v roku 1985

Zvonkohra na námestí Glockenspielplatz. Trikrát denne o 11:00, 15.00 alebo 18.00 hod sa turisti sa zhromaždia na peknom predstavení na mieste zvonenia. Z Grazskej zvonkohry počuť tri melódie. Navyše, v štítu domu tancuje drevený pár v tradičnom kroji. Nakoniec výstražne kohút zdvihne krídla a trikrát zakikiríka Kikeriki.

V roku 1884 kúpil výrobca liehovín Gottfried Maurer dom na bývalom Fliegenplatzl v Grazi. Cestou do severného Nemecka a do Belgicka, schopný podnikateľ spoznal zvonkohru a jednu si nainštaloval do svojho domu v Grazi. Gottfried Maurer bol šikovným reklamným stratégom vo svojom čase. Lákal ľudí do svojho vinárstva. Secesné fasády Dokonca aj tanečník zo zvonkohry láka ľudí. Na Štedrý večer 1905 zaznelo po prvýkrát melódie 24 zvončekov v železnej streche. V roku 1929 Maurer odkázal zvonkohru mestu Graz s pokynom pokračovať. Iba v druhej svetovej vojne sa zvony zastavili. Zvony odišli do zbraní a boli v roku 1956 nahradené. 800 oceľových kolíkov na mechanickom bubne môže byť presadených. Nové piesne sú päťkrát za rok. Alpské piesne a jodelérie sa striedajú s vianočnými piesňami a príjemnými melódiami súčasných skladateľov.

 

Stará drevená vyrezávaná pekáreň, na ktorej výrobkoch si pochutnávajú ľudia dodnes.

Hofbäckerei Edegger-Tax je najstaršia fungujúca pekáreň v rakúskom Grazi, založená bola v roku 1569. Pekáreň je známa svojou zdobenou fasádou na ulici Hofgasse. Sortiment zahŕňa tradičné pekárenské výrobky z obdobia monarchie Österreich-Ungarn a tiež špeciálne produkty pre celiakiu.

V roku 1787 Mathias Tax kúpil pekáreň a v roku 1880 ho Franz Tax III premiestnil do svojej súčasnej polohy a urobil z neho prestížnu pekáreň. Počas cisárskej návštevy Franza Jozefa v Grazi v roku 1883 priniesla Bäckerei Tax kráľovský súd. Kvôli kvalite výrobkov dostala pekáreň v roku 1888 titul Imperial a Royal Warrant of appointment.

Vyrezávaný drevený obchodný portál, ktorý sa zachoval dodnes, bol vyrobený tesárom Antonom Antonich z Grazu v roku 1896.

V roku 1940 sa Franz Edegger vydal za Hertu Tax a podarilo sa oživiť pekáreň. Potom Erich Edegger, ktorý bol tiež starostom mesta Graz, a jeho manželka Walheide pokračovali v tradícii pekárne. Dnes je spoločnosť riadená jeho synom Robertom Edeggerom.

Pekárske špeciality zahŕňajú chlieb „Sissi-Busserl“, štýrsky „Panthertatzen“…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno