Víkend v Prahe

2293

Pán Jozef Sýkora (Head of the Production Plant), MATADOR Industries, a. s., Továrenská 1, Dubnica nad Váhom organizuje rôzne zájazdy, výlety, ale aj rekreácie domáce a zahraničné.

Zúčastnil som sa jedného takého víkendového pobytu v predvianočnej Prahe s ubytovaním v ***Hoteli Krystal, Ul. José Martího 2/407 Praha 6 – Dejvice. Autobusová doprava bola zabezpečená spoločnosťou Jozef Sabo SA-VA-S moderným autobusom Scania Irizar PB (podľa popisu spoločnosti: 59 miest na sedenie, klimatizácia, dvojité tónované okná, WC s umývadlom, sedadlá s regulovateľnými sklopnými operami a opierkami na nohy, videosúprava s 2-mi monitormi, rádio, 2 mikrofóny, kávovar, chladiaci box, nad každým sedadlom individuálne osvetlenie, individuálne vetranie a tlačidlo na znamenie vodičovi, ASR, ABS.

Perfektná organizácia. Každý dostal papier formátu A4 na ktorom zasadací poriadok v autobuse, prepravná spoločnosť, meno a priezvisko vodiča, zástavky metra a električky v blízkosti hotela, plánované zastávky, plánovaný návrat do Dubnice nad Váhom. Nastupovalo sa v Nemšovej, Dubnici nad Váhom o 6:15, Nová Dubnica, Trenčianska Teplá a v Trenčíne.

Cez hranice sme prešili bez problémov. Prvá zastávka bola v Motoreste Samota v Buchlovských horách (Zástřizly 43, Koryčany) na kávičku, čajík alebo podľa každého chuti a potrieb. Prechádzali sme krásne zasneženou prírodou Českomoravskej vrchoviny. Druhá v Motoreste Melikana (Speřice 38, Humpolec). No a to sme sa už blížili k Prahe.

Praha nás vítala počasím akým sme odchádzali z Dubnice nad Váhom, bezsnežním, s teplotou okolo 0 ° C. Ubytovali sme sa. Na dvojpotelovku sme dostali jedno šampanské (na trojposteľovku 2). Dostali sme čas na zoznámenie sa s hotelom, uizbou niečo pojesť a o 15:00 bol odchod metrom (zelená trasa Nádraží Veleslavín – Malostranska)(15 a viac rokov základná cena 32Kč/90 min., 24 Kč/30 min., 110 Kč/1 deň)(60 – 70 rokov kto je držiteľ Dokladu o nároku na zvláštne ceny 16 Kč/90 min., 12 Kč/30 min., 55 Kč/1 deň)(nad 70 rokov na občiansky preukaz zadarmo). Na Kampě nám organizátor kúpil, na jednom z mnohých predvianočných trhoch, klobásku a vydali sme sa Prahou. Vyšiel som na Karlov most, cez Prašnú bránu dolnou časťou Václavského náměstí na Náměstí míru. Tu som sa odpojil od skupiny zašiel som navštíviť známy pivovar a reštauráciu U Fleků. Pokiaľ som to našiel, podľa „navigačky“, zostal mi čas iba na jedno čierne pivko nakoľko som mal na hoteli rezervovanú večeru – sviečkovú. Tak hurá na metro zo Staroměstskej na Nádraží Veleslavín.

Druhý deň. Som chodil s tromi priateľmi z nášho klubu dôchodcov. Hoci sa “mi stále strácali“ pre môjho koníčka fotenie vždy sme sa našli. Bohužiaľ nemohol som si pozrieť šabľu M. R. Štefánika nakoľko sa Vojenský historický ústav Praha renovuje. To najviac mrzelo, o niečo menej pre krátkosť času aj iné zaujímavosti ako Múzeum Karla Gotta v Jevanech. Pozreli sme si však Hradčany, hrad (priatelia boli trpezlivý pokiaľ ma presvecovali, preveroval, kontrolovali pred vstupom do hradu. Fotokapsu, náradie, najviac som sa bal o môj súpravový, jedálenský nožík, prvú pomoc, mobily…), znova, tentokrát za svetla, sme si pozreli Karlov most, Prašnú bránu, uličky Prahy, tentokrát sme prešli celým Václavským náměstím, nazreli sme do Lucerny, zašli na Hlavní nádraží, po incidente na stanici pre moje fotenie sme sa vrátili na Václavské náměstí a zo zástavky metra Múzeum sme sa vrátili cez Nádraží Veleslavín  do hotela Krystal. Na večeru som si dal bravčovú krkovičku na grile s omáčkou z lesných hub, americké zemiaky, pivo a expresso za 275 Kč. Už som si odvykol prepočítať menu. Pripadalo mi to veľa, ale potom som zistil, že to je vlastne 10,67 €, teda + –. Nechcelo sa nám spať, tak sme si posedeli v hotelovej „Českej hospůdke“ tak sa volal bar a reštaurácia. Prisadol si k nám taký ujko okolo 70 rokov, neskôr sme zistili, že zubár, a urobil nám historický exkurz a nielen historický, ale zaplatil nám becherovku. Na izbe som mal zasa večer politické školenie dve hodiny. O 00:00 so mohol zaspať.

Zabezpečené sme mali po oba dni raňajky v štýle raňajkových stolov. V nedeľu ráno o 9:30 hod. sme mali odchod domov so zastávkou v Brnenskom nákupnom stredisku OLYMPIA. Za hranicami sme sa zastavili v Kolibe Drietomica.

Posledný pohľad a foto z okna hotelu

Do Dubnice nad Váhom sme prišli o 16:30.