streda, 19 júna, 2024
ÚvodReportážeZomrela legenda, odišiel chlapec z ulice

Zomrela legenda, odišiel chlapec z ulice

Miroslav „Miro“ Žbirka, známy aj ako Meky Žbirka sa narodil 21. októbra 1952 v Bratislave a zomrel 10. novembra 2021 v Prahe na komplikovaný zápal pľúc, bol spevák, skladateľ, spoluzakladateľ a bývalý člen skupiny Modus, s ktorou v roku 1977 získal spolu s Jankom Lehotským a Marikou Gombitovou Zlatú Bratislavskú lýru za skladbu „Úsmev“. Bol tiež bývalým členom skupiny Limit, s ktorou sa neskôr vydal na sólovú dráhu. V roku 1982 sa stal prvým slovenským Zlatým slávikom.

Ako jeden z najpopulárnejších spevákov Československa 80. rokov mal úspech aj po roku 1989, keď naďalej vyhrával slovenské a české hudobné ceny. Svoj pätnásty a posledný štúdiový album Posledné veci (2022) stihol rozpracovať a naspievať ešte pred svojou smrťou v novembri 2021.

Jeho devízou popri hre na gitare bola aj angličtina a texty, ktoré vďaka mame nemal iba odpočúvané z rádia a nahrávok. Bol veľkým obdivovateľom skupiny Beatles veľmi sa potešil keď sa dostal do ich nahrávacieho štúdia Abbey Road. Tu v Abbey Road 2 nahrával.

Miroslav Žbirka si trúfol nahrať celý album svojich hitov so symfonickým orchestrom. Rád sa podriadil dirigentovi a zistil, že aj niekoľkonásobný zlatý slávik sa ešte stále môže o hudbe naučiť niečo nové. Napríklad, že ticho sa začína oveľa neskôr, ako si myslel [vinyl LP MIRO ŽBIRKA Symphonic Album (Balada o poľných vtákoch, Jesenná láska, Denisa, Co bolí to přebolí, Len s ňou, Mesto spí, Zažni, Atlantída, Z tej vône Ťa vyzliekam, Múr našich lások, Strom, Melodicon – Orchestral Suite)]

Nahrával štúdiové albumy pôvodné, exportné, detské, koncertné, kompilačné, LP, SP, ale aj DVD.

Zoznam piesní Miroslava Žbirku

Ocenenia:

  1. 2014 – Krištáľové krídlo za rok 2013 v kategórii Mimoriadna cena.
  2. 2019 – Pribinov kríž 1. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti populárnej hudby.
  3. 2022 – Štátna cena Alexandra Dubčeka in memoriam.

V Miroslavovi Žbirkovi nám odišla vzácna osobnosť nielen populárnej hudby, ktorá na Slovensko-Českej scéne chýbať.

Výstava potrvá na Bratislavskom hrade do 30. septembra 2023

This site is protected by wp-copyrightpro.com