štvrtok, 25 júla, 2024
ÚvodRozhovoryAko sa Dubnica nad Váhom postará o bezdomovcov v zimnom období.

Ako sa Dubnica nad Váhom postará o bezdomovcov v zimnom období.

30. decembra 2022

Krízové centrum v Dubnici nad Váhom pod Mestským domom kultúry navštívila kresťanská charita, aby potešila bezdomovcov.

Prišli potešiť a občerstviť šutelicou a zázvorovým čajom a spýtať sa na ich osud. Prišli sa ich spýtať na ich neľahký život, neraz ťažký aj nie ich vinou. Počas dňa žijú u priateľov, kde kade, niektorí vo vlaku Dubnica nad Váhom – Poprad a späť.

V tom čase ich v Krízovom centre ešte veľa nebolo, ale všetkým šutelica chutila, ani chlieb im nechýbal.

Navštívil som Krízové centrum v Dubnici nad Váhom, aby som sa spýtal ako je postarané o miestnych bezdomovcov v zime.

Začiatkom roka 2019, konkrétne 5.2.2019, som navštívil Stredisko sociálnej pomoci. Teraz, koncom roka som navštívil Krízové centrum. Krízové centrum sa nachádza v MsDK Dubnica nad Váhom, na pravej strane v suteréne. O ňom som sa porozprával s pánom Jánom Jurčekom, urasteným mladým mužom, ktorý mal práve službu. Pán Jurček prosím.

i-novinky.sk: Komu patrí Krízové centrum a koľkí tu máte dozor?

Ján Jurček: Krízové centrum patrí Oddeleniu všeobecnej vnútornej správy a sme tu piati.

i-novinky.sk: Od ktoré a do ktorého dátumu a času „fungujete“?

Ján Jurček: Otváralo sa to okolo 20.11.2019 a otvorené je to, podľa počasia, či sú mrazy a tak, do marca. Časovo od 19:00 hod. do 7:00 hod., plus, mínus pár minút.

i-novinky.sk: Pre koľkých je tento útulok?

Ján Jurček: Máme tu 14 postelí. Ak ich príde viac máme matrac v kúpeľni, na ktorej jeden bezdomovec spával, teraz už nechodí + spávať môžu aj na laviciach v kuchynke. Chodí ich sem tak okolo 12.

i-novinky.sk: Ako sa ku Vám bezdomovci dostanú? Je to nejak organizované?

Ján Jurček: Nie je to organizované až na to, že je to pre obyvateľov Dubnice nad Váhom. Platí sa poplatok za noc vo výške 0,50 €.

i-novinky.sk: Čo stravovanie a alkohol?

Ján Jurček: Bezdomovci si tu môžu vodou z varnej kanvice zaliať nejaké jedlá napr.: instantné polievky. Na varenie tu nemáme takú silnú elektriku. Alkohol je sem zakázané nosiť. Kontrolujeme im kapsy, na osobnú kontrolu nemáme oprávnenie, takže keď majú fľašku pri sebe tak to nezistíme. Problém je, že už sem chodia pod vplyvom alkoholu. Ak sa správajú neprístojne vykážeme ich. Pri väčšej neprístojnosti voláme na zásah Mestskú políciu. Mimochodom Mestská polícia sem chodí aj námatkovo na kontrolu a sem nám sem aj niekoho dovedú.

i-novinky.sk: Takže s alkoholom je problém.

Ján Jurček: Nechcem sa sťažovať, nie som s tých čo sa sťažujú, ale aj pri poslaneckom prieskume z MsZ som sa o tom alkohole zmienil.

Krízové centrum – útulok pre bezdomovcov má pekne zariadené miestnosti: spálňu, WC, kúpeľňu, celkovo čisto s ohľadom na klientelu, osadenstvo.

No a bol som aj svedkom incidentu. Prišiel som pred bezdomovcov a oznámil som im, že si chcem urobiť pár záberov a kto s tým má problém nech sa presunie mimo záber. Tak sa aj stalo a čo čert nechcel, jednému/jednej vypadla pollitrovka, síce prázdna, ale aj tak bol vykázaný z centra. Zbytočné bolo horekovanie, že je zima, že je iba dvadsať hodín, musel/a odisť. Zo súcitu s ním, či s ňou odišli ešte dvaja. Zbalil som sa na odchod a bolo mi doporučené, aby som ešte chvíľu počkal.

Na záver som poďakoval za rozhovor a bezdomovcom zaželal miernu  zimu.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

This site is protected by wp-copyrightpro.com