štvrtok, 25 júla, 2024
ÚvodReportážeHotspot v Michalovciach

Hotspot v Michalovciach

V Michalovciach funguje multifunkčné veľkokapacitné centrum na pomoc utečencom pred vojnou na Ukrajine.

Kde je utečenecké mestečko.

V Michalovciach, pri Obchodnom centre Zemplín prejdete po žlto-modrej lávke pre peších ponad rieku Laborec.

Z jednej strany je Športová hala, z druhej Zimný štadión, z tretej strany je les a zo štvrtej je cesta, OC Zemplín s parkoviskom a kostol, takže hlučnosť agregátov vyrábajúcich el. energiu nie je až tak rušivý pre obyvateľov priľahlej bytovky.

Ako pracuje utečenecké mestečko

Pred mestečkom na ceste policajti, policajtky, vojaci a vojačky v maskáčových uniformách kontrolujú motorizovaných vodičov vchádzajúcich do mestečka. Ak príde autobus s Ukrajincami tak vždy sú ochotný pomôcť s ťažkými batožinami a deťmi tak ako všetci dobrovoľníci. Pred vstupom pre peších sa prvýkrát stretnete s dobrovoľníkmi. Kontrolujú vstup pre peších. Po pravej strane je stan pre informácie „Info“. Súčasťou stanu „Info“ je časť pre dobrovoľníkov. Tu sa stretajú dobrovoľníci pred službou. Skauti ich zaregistrujú na každej smene. Prevezmú reflexné vesty, náramennú pásku a visačku s menom, určením nočnej či rannej smeny, deň nástupu a idú na rozdelenie do služby. Do služby zadeľuje dobrovoľníkov hlavný koordinátor pre jednotlivých koordinátorov pre jednotlivé povinnosti do stanov či na upratovanie areálu. Po smene sa vrátia reflexné vesty, náramenné pásky a visačky a odregistrujú ich. Za stanom info je červený stan zdravotnej pomoci, ktorú vykonáva Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej pomoci sv. Alžbety Michalovce. Ďalej je stan Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, stan psychosociálnej pomocí, stan modlitebne, veterinárni stan, pasáž WC, stan O2 (pre poskytnutie SIM karty), stan drogérie, detského oblečenia a hračiek a oblečenia pre dospelých. Tu si môžu Ukrajinci zobrať to čo potrebujú, čo pre nich vyzbierali občania celého Slovenska. Pokračujem stanom občerstvenia. Varia sa tu štyri jedla. Teplé jedlo je tu 24 hodín. Ďalej si tam Ukrajinci môžu zaliať rôzne kávy a čaje. Môžu si zobrať niečo pod zub, niečo slané, nejakú maškrtu pre deti a dospelých, džúsiky, minerálne vody, mäsové a rybacie konzervy a veľa, veľa iného od ľudí a firiem Slovenska. Pokračujeme ľavou stranou. Tu sú dva stany. Stan pre prespanie a stan transportu. V stane transportu sa Ukrajinci zaregistrujú a pripravia sa na okamžitý presuň do nimi vybranej destinácie. V stane na prespanie prespia a odchádzajú na ubytovne. Za týmto všetkým v Športovej hale je sídlo Polície cudzineckej a emigračnej. Utečenci majú možnosť na pracoviskách v športovej hale v Michalovciach žiadať o udelenie dočasného útočiska, ale aj na ďalších miestach v rámci celého Slovenska.

O deti je všade postarané ako v prespávacom stane tak v stane pre transport, ale majú aj svoj stane s oblečením a hračkami pre deti.

Vedenie mestečka majú na starosti koordinátori na čele s hlavným koordinátorom. Podľa môjho subjektívneho názoru svoje povinnosti zvládajú.

Mestečko je stále pod drobnohľadom rôznych kontrolných orgánov. Počas mojej činnosti som postrehol kontrolu z Odboru životného oddelenia zrejme z MsÚ Michalovce či sa separuje a UHDM. Neviem či sa dá za kontrolu považovať návšteva Maltézskych rytierov a z IPečka.

Po zaregistrovaní sa ako „PRESS“ dohodol som sa so službukonajúcim hlavným koordinátorom na tom čo môžem fotiť, keď budem mať s niekým rozhovor o čom sa môžeme baviť. Aby som mu vyšiel v ústrety dohodli sme sa, že otázky pošlem na hotspot e-mailom. Doteraz  som odpovede nedostal. To je aj dôvod moje neskorej reportáže.

Kliknite tu na odkaz: Pozvánka do hotspotu v Michalovciach na videu

This site is protected by wp-copyrightpro.com