sobota, 22 júna, 2024
ÚvodReportážeManínska tiesňava je odomknutá

Manínska tiesňava je odomknutá

Manínska tiesňava je odomknutá

Krásna príroda Manína, Manínskej tiesňavy privítala milovníkov turistiky za pekného počasia k symbolickému cintorínu v Manínskej tiesňave, aby symbolicky odomkli Manínsku tiesňavu pre turistov.

Tiesňava je dlhá necelý kilometer, jej zárez vytvoril Manínsky potok, ktorý je ľavostranným prítokom rieky Váh s dĺžkou 11,3 km. Najužšie miesto Manínskej tiesňavy je široké iba 3,7 metra. To ale neplatilo v minulosti, ,,za starých časov“, úžinou neprešiel ani furmanský voz. V najužšej časti museli najskôr zložiť prevážaný tovar a preniesť ho, následne rozobrať voz, po častiach ho preniesť, zasa poskladať, naložiť prepravovaný tovar a pokračovať ďalej. K zlepšeniu prepravy došlo až po odstrelení časti brala a vybudovaní spevnenej cesty. Dnes tadiaľ prejde aj šikovný vodič s autobusom. Tiesňava je najužším miestom na Slovenku a vraj aj v strednej Európe, cez ktorú vedie asfaltová cesta.

Štefan Haško bol prvý horolezec, ktorý v Úžine zahynul, k nešťastiu došlo v Dolnej Gotickej stene, kde naň padla skala.

V Manínskej tiesňave sa filmovala aj jedna zo scén Pacha, hybského zbojníka.

Asi 100 milovníkov turistiky za účasti primátora mesta Považská Bystrica doc. PhDr. PaedDr. Karol Janas, PhD. sa stretlo na Symbolickom cintoríne na Rozprávkovej lúčke, nad ktorou sa vypína obrovská stena Skaly nad lúčkou. Skala nad lúčkou je prístupná pre voľné denné lezenie a je povolená aj pešia turistika.

Symbolicky cintorín je cintorín zahynuvších horolezcov Manínskej tiesňave alebo v jej blízkom okolí

Predseda Klubu slovenských turistov Manín Považská Teplá Ing. Pavol Uriča privítal účastníkov odomykania. Následne vyzval turistov na symbolickú minútu ticha za zahynuvších horolezcov. Nasledoval jeho príhovor s pozvánkou na tradičnú Jilemnického jarnú 25-ku. Stretnutie pokračovalo konečným symbolickým odomykaním tiesňavy dobrovoľníkmi oceľovým zámkom a kľúčom. Tiesňavu sa podarilo odomknúť a priatelia turistiky sa v družnej debate medzi sebou pustili do priateľskej debaty čo majú nové, čo zažili, s kým sa stretli a na podobné témy.

Bzučiaci potôčik sprevádzal účastníkov do svojich domovov.

This site is protected by wp-copyrightpro.com