piatok, 14 júna, 2024

Nemecká

Nemecká (nem. Deutschendorf an der Gran, maď. Garamnémetfalva, Németfalva, Nemecke) je obec na Slovensku v okrese Brezno.

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1281. Prvýkrát sú rozsiahlejšie zmienky o osídlení územia obce Nemecká v zozname pápežských desiatkov z rokov 1332-1337, v ktorom sa spomína dubovská farnosť pod názvom Parochia s. Nicolai de iuxta Gron (farnosť sv. Mikuláša nad Hronom). Bola vtedy jediným náboženským centrom Horehronia, teda stála tu už vtedy fara a kostol. Vzhľadom na existenciu farnosti tu v tomto období už zrejme bola aspoň osada. V listine kráľa Žigmunda z roku 1424 sa uvádza pod názvom Zenth Miklos, neskôr pod názvami Dubowo, Dwbowa, Dubova. Tunajší kostol z 15. storočia (pôvodne gotický, neskôr zbarokizovaný) je dodnes farským kostolom pre pôvodné dediny Dubovú, Nemeckú, Zámostie a Ráztoku. Existencia cirkevnej školy pri kostole je doložená už v 17. storočí.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Nemeck%C3%A1_(okres_Brezno)

Nemecké je dedinka vzdialená asi 23 km od srdca Slovenského národného povstania Banskej Bystrice, ukrytá medzi svahmi Nízkych Tatier.

Obec s pohnutou históriou počas 2. svetovej vojny dnes stojí pevne na svojich nohách. Deti štebocú, chodia do školy, dospelí pracujú, chodia do kostola. Históriu fašistických represálií už pripomína iba Pamätník Nemecká s múzeom a so sochou matky podľa projektu architektov A. Béllu, E. Stančíka, M. Belluša a akademických sochárov K. Patakyovej a A. Viku.

Podrobnejšie: https://i-novinky.sk/na-navsteve-pamatnika-v-nemeckej/

Video tu: https://www.youtube.com/watch?v=ePKrqkGjjmM

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

This site is protected by wp-copyrightpro.com