utorok, 5 decembra, 2023
ÚvodReportážePo stopách Milana Rastislava Štefánika

Po stopách Milana Rastislava Štefánika

Občianske združenie (OZ) Robíme to pre deti z Trenčianskych Stankoviec, Vrchárska koruna Trenčianska a Slovenské národné múzeum – Múzeum Milana Rastislava Štefánika v Košariskách zorganizovalo Slávnostný výstup na Bradlo k 100. výročiu úmrtia Milana Rastislava Štefánika.

Účastníci výstupu sa stretli už o 9:30, aby sa zaregistrovali a pozreli si Múzeum Milana Rastislava Štefánika v Košariskách v jeho rodnom dome s výkladom. O 11:01 po organizačných pokynoch Rada Tilandyho z OZ Vrchárska koruna Trenčianska, jedného z organizátorov, sa turisti vydávajú na 7 km trasu k Mohyle M. R. Štefánika z 349 m n. m. na 543 m n. m.

Vybrali sme sa obľúbenou cestou M. R. Štefánika na Priepasné (Mohyla na Bradle patrí katastrálne do obci Priepasné), na Bradlo. Na jednom z bilbordov som sa dočítal: „Tadiaľto, až na samý hrebeň vrchu Bradlo, chodieval obdivovať nádhernú kopaničiarsku prírodu a sledovať hlbokú hviezdnu oblohu v čase svojho voľna Milan Rastislav Štefánik. Z najvyššieho bodu, priamo z veľkolepej mohyly môžeme vidieť nielen najbližšie obce a mestá ležiace priamo pod Bradlom, ale i ruiny Čachtického hradu a hradu Branč, či ďaleký Váh. Dodnes tu cítiť hlbokého ducha tohto mysliteľa, filozofa, generála, astronóma, politika a diplomata, no hlavne človeka s veľkým srdcom.“ Trasa nebola turisticky veľmi náročná, začala, teraz, už asfaltovou cestou, prešla cez lúku a vstúpila do lesa. Lesná cesta so stúpajúcim terénom nás zaviedla až k mohyle.

Syn jednej rodiny OZ zahral pod mohylou na fujarke Slovenskú hudbu a ďalšie deti položili veniec v tvare srdca k mohyle.

Po pár slovách opäť Rada Tilandyho o M. R. Štefánikovi sa výstup skončil a už individuálne sa návštevníci vrátili, niekto do Košarísk, niekto do Brezovej či Priepasného. Ja som sa vybral 6 km po asfaltke do Brezovej pod Bradlom.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok