Na letisku v Slavnici sa chystala veľkolepá oslava Medzinárodného dňa detí „Deň Labkovej patroly“ organizovanej Sky Letisko Slavnica. Vraj miesto kde sa chuť stretáva s oblohou. Pravda.
Čašníčky, čašníci a vedenie reštaurácie usilovne pracovali pre zdarný úspech akcie. Hoci pod mrakom, stoly boli pripravené aj na vonkajšom priestore. Káva, čaj, jedlá sa varili. Pivo, kofola narazená. Chystal sa pult so zmrzlinou, suvenírmi a stánok s občerstvením. Pripravovali sa tombolové lístky. Z Bolešova prichádzali hasiči, pripravené boli vojenské autá. Parkovisko pred letiskom sa začalo plniť, hoci pohľad na oblohu neveštil nič dobré. Veštenie sa potvrdilo, slnko, dážď, zatiahnutá obloha, ale nálada dobrá.
Odbila deviata hodina a Labkova patrola otvorila svoj deň. Deti si s nimi podávali ruky hoci nesmelo, niektoré už odvážne, smelo. Drobci si kreslili svoju čelenku, ktorú im milá pani upravila a nasadila na hlávku. Kreslilo sa aj na tvár. V plnej permanencii boli aj nafukovacie hrady.
O kus ďalej RMK z Dubnice nad Váhom deťom požičal modeli lietadiel a tie si ich s rodičmi púšťali. Niekto viac, niekto menej úspešne, aby mali modelári čo opravovať.
Deti ako kobylky si pozerali vojenskú a leteckú techniku zvonka, niektoré aj z vnútra. Veľká rada stála na vstup do lietadiel Foker F-100 a Antonov A-2. Detičky za riadiacim pultom pre pilota sa tvárili ako ozajstní kapitáni pred odletom pasažierov na dovolenku.
Rozozvučali sa motory lietadla pripraveného na vyhliadkové lety.
„Aha tam horí!“. Zaznela siréna a hasiči z Bolešova boli za „pár sekúnd“ pri horiacej vatre. Roztiahli svoje hadice a ukázali zvedavcom ako a ako rýchlo dokážu uhasiť požiar. A aby toho nebolo málo urobili pre malých a trochu väčších na vyšantenie penovú show.
Ako to bolo s hladošmi? Šaláty, rezníky, guláše, vyprážaný syr a veľa iných chutných jedál pripravili kuchári, aby mohla šikovná obsluha čím nasýtiť hladné brušká. Nechýbalo pivko, kofola, káva zasa pre smädných, alebo iba tak k jedlám.
Taký bol Deň Labkovej patroly v Slavnici.