piatok, 21 júna, 2024
ÚvodRozhovoryVýšivkársky kurz v Dubnickom kaštieli

Výšivkársky kurz v Dubnickom kaštieli

V Dubnici nad Váhom sa uskutočňuje (7.4., 21.4. a 28.4.2018) Výšivkársky kurz s finančnou podorou Fondu pre podporu umenia.

Nakoľko tento kurz nie je taký obyčajný, bežný, spýtal som sa naň dvoch dám, ktoré mi môžu tento kurz priblížiť. Sú to Mária Backová a riaditeľka múzea Ing. Monika Schwandtnerová, PhD.

i-novinky.sk: Dozvedel som sa a viem o Vás, že ste aktívna dôchodkyňa, pôsobíte v Speváckom zbore Studnica v Dubnici nad Váhom. Výšivkársky kurz nemôže viesť nováčik. Čo ste už vyšila?

Mária Backová:  Ušila a vyšila som lajblíky zo Zamutova pre tanečníkov OZ Senior Vršatec. Dubnické lajblíky som spravila pre Ľudovú hudbu FS Vršatec pod vedením Michala Pagáča, známej aj z relácie Zem spieva, MsÚ Dubnica nad Váhom s ktorými sa prezentujú zástupcovia družobných miest na folklórnom festivale, pre speváčky a spevákov Studnice. Šila som aj individuálne, celkovo asi tak 25 lajblíkov.

i-novinky.sk: Koľkáty kurz je tento čo vediete?

Mária Backová: Druhý. Prvý viedla Mgr. Art. Ľubka Abrahámová, reštaurátorka z Bratislavského hradu. Ďalšie dva kurzy, druhý je tento, už vediem sama.

i-novinky.sk: Skadiaľ máte účastníčky kurzu?

Mária Backová: Jedna je z Bánoviec nad Bebravou, jedna z Čadce, ostatné sú z okolia Dubnice nad Váhom.

i-novinky.sk: Aké techniky sa môžu návštevníčky kurzu naučiť?

Mária Backová: Základy Gatry (Gatra je výrezová technika na rukávcoch. Vyšiť treba rukávce a do výšivky vystrihnúť dieru. Je to jedinečná výšivka, ktorá je tu na Slovensku), ažúrovú výšivku, prelamovanú techniku – žilinský výrez.

i-novinky.sk: V úvode som spomenul, že toto nie taký obyčajný kurz. Prosím, priblížte ho čitateľom.

Riaditeľka Dubnického múzea: Výšivky, ktoré vzniknú na tomto kurze budú aplikované na modely, alebo priamo na modely vyšívané, ktoré navrhla módna návrhárka Veronika Kostková z Trenčína. Všetky modely sa okrem iného odprezentujú na verejnej módnej prehliadke, ktorá sa uskutoční v rámci osláv mesta 825. výročia 3. 6. 2018 v Parku J. B. Magina.

i-novinky.sk: Nie sú na to málo tri stretnutia, keď nepoznáte zručnosť účastníčok?

Riaditeľka Dubnického múzea: S niektorými výšivkárkami sme sa už stretli na predošlom kurze, takže nie sú všetky začiatočníčky. Práce sa ale samozrejme zadajú podľa náročnosti výšivky a podľa zručnosti výšivkárky.

i-novinky.sk: Na prvom stretnutí som videl aj módnu návrhárku s jej spoločníčkou. Kto boli tie dámy a čo sa od nich očakáva?

Riaditeľka Dubnického múzea: Módnou návrhárkou je Veronika Kostková z Trenčína a jej modely bude šiť a aplikovať výšivky Ľubica Špániková.

i-novinky.sk: Dozvedel som sa, že na jednotlivých stretnutiach je rozdielny počet účastníkov. Aké sú počty?

Riaditeľka Dubnického múzea: Na prvom stretnutí bolo 10 mimo návrhárky a lektorky, niektoré sa ešte prihlásili na ďalšie kurzy.

i-novinky.sk: Môže sa ešte niekto prihlásiť?

Riaditeľka Dubnického múzea: Samozrejme môže, ešte nás čakajú minimálne dva.

Za www.i-novinky.sk poďakoval Robert Zvonár

Výšivkársky kurz – 2 deň

Výšivkársky kurz – 4 deň

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

This site is protected by wp-copyrightpro.com