pondelok, 20 mája, 2024
ÚvodReportážeZlatými Malými Karpatmi

Zlatými Malými Karpatmi

Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavského kraja organizuje jarnú a jesennú sériu turistických výletov, ktoré sú venované spoznávaniu živej i neživej prírody. Sprievodcami na nenáročných vychádzkach v rôznych lokalitách boli fundovaní odborníci – geológ, zoológ a lesný pedagóg.

V roku 2023 to boli Jarné lesopotulky K prameňu Trnávky, Kuchynsko-orešanským krasom, Smolenickým krasom, Okruh pri Váhu, Obrázkovou horou, Majdánskym chotárom a Šaštínske duny

… a Jesenné lesopotulky: Kuchynsko-orešanským krasom, Naprieč Smolenickým krasom, K prameňu Trnávky, Raky v Malých Karpatoch, Obrázkovou horou, Šaštínske duny a Majdánskym chotárom.

17 milovníkov prírody Malých Karpát sa zišlo v Horných Orešanoch v časti Majdánske na Pálffyho námestí, aby sa  prešli Majdánským chotárom. Na Pálffyho námestí ich privítal zástupca Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavskej VUC-éčky pán Kráľovič. Následne si zobral slovo lesný pedagóg Ing. Štefan Kráľovič, pracujúci na lesnej správe Majdán. Z pána Kráľoviča sršala obrovská skúsenosť. Z jeho rozprávania sa dala vycítiť veľká skúsenosť z práce v lese. Veď jeho celoživotná práca v Malokarpatských lesoch, štvorročná práca na Lesnej správe Píla ako technik ťažby, 6 rokov na Lesnej správe Pezinok ako technik pestovania lesov. Na ministerstve mal na starosti ochranu lesov. Po 16 rokoch na Lesnej správe Majdán išiel do dôchodku, ale lesy neopustil a žije v horárni. Jeho druhým koníčkom je ornitológia.

Na úvod účastníkov oboznámil s priestorom kde sa nachádzali, s Pálffyho námestím, a bývalou Československou monopolnou fabrikou „Farby laky“. Vybrali sme sa po trase hore Rajnou po zvážnici na Orešianske sedlo, bukovými porastami na Rovninu, Lesný obvod Koza na Jágerku tam sme sa napojili na Lesný náučný chodník Majdán/Parina cez Husí stok sme sa vrátili späť na Pálfiho námestie.

Počas ôsmych kilometrov sme si pozreli hospodárenie v lesoch od výsadby, výchovy porastov, obnovy porastov, prerezávku, výchovnú ťažbu, rubné ťažby, doruby, prirodzené nové porasty zmladenia buka. Okrem lesných ciest sme prechádzali aj cestou vybudovanou z fondov EÚ Protipožiarnej lesnej cesty: Zabité – Solírov – Jágerka. takže sme si pozreli aj lesné cestné siete.

Dozvedeli sme sa o histórii ťažby dreva pre chemickú továreň (zakladateľ Jozef Palffy) kde sa spracovávalo drevo na rôzne produkty. Táto chemická továreň bola vlastne predchodcom už spomenutej fabriky Farby laky. Cestou nám ukázal pozostatky lesnej železničky na zvážanie dreva a nakládkovú rampu na niekdajšie nakladanie dreva. Ukázal nám v lese biomasu, keď sú lesníci obviňovaní, že ju v lese nenechávajú a chrobáčikovia nemajú z čoho žiť. Odpovedal na otázky. Žiadna mu nebola cudzia a prekladal to svojským vtipnými poznámkami. Dozvedeli sme sa kde sa drevo z lesa, ktoré porasty kde a na čo sa spracovávajú.

Náučný chodník Majdán

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno