sobota, 25 mája, 2024
ÚvodVarte s eRZetkom a Jankom HraškomBabúfka, údzené maso a trošku posolené na tvrdo uvarené vajco

Babúfka, údzené maso a trošku posolené na tvrdo uvarené vajco

Tak teda jak sa snídá na Velkonoční ňedzelu u nás ve Gbelech. Tak jak všady inde, porádný kresťani si dajú íduo posvjecit. A sňídá sa podivná kombinácia chucí….

Čo si treba pripravit: 3 vajca, 2 dcl mléka, 125 g másua (margaríny sú u nás zakázané), 140 g práškového cukru, 2 vanilkové cukre, 300 g polohrubej múky, 1/2 prášku do pečiva, kúra a šťáva z jedného citrónu, hrozénka, ceué orechy (nepomleté bez škrupiny)

Tak teda jak sa snídá na Velkonoční ňedzlu u nás ve Gbelech… Tak jak všady inde, porádní kresťani si dajú íduo posvjecit. A sňídá sa podivná kombinácia chucí.

Babúfka, údzené maso a trošku posolené na tvrdo uvarené vajco.
 
Uvarit vajco a údzené maso umí každý, ale na babúfku dám recept. Takto ju robiua moja maminka a moja ženuška byua „donúcená“ zase vymyslet, jak sa tá „třená bábovka“ pripravuje.
 
Másuo necháme zmjaknút a utreme s cukrem, vanilkovým cukrem do pjeny. Tady bych sa rád zastaviu. Fčil to Moja míšá v roboce, ale kedysi sem to míšau doma já varajkú. Byua to dúhá činnost, lebo na tem rozmíšaní velice záleží a správnost míšaňá sem testavau jazykem. Proto maminka dávaua o žúťko vícej aj cukru a másua. Potom zamíšáme žúťka a citrónovú kúru aj ze šťávú z citróna, prilévame mléko na strídačku z múkú do kerej sa zamíšá prášek do pečiva, hrozénka a orechy. Vyšlaháme z bíukú sneh a opatrne ho zamíšame do cesta. To potom vylejeme do vymazanej a múkú vysypanej formy a pečeme ve vyhrítej trúbje na 175 stupňoch neceuuú hodzinku, takych 50 – 55 minut. 
 
Požehnané Velkonoční svátky Vám preje 
 
Janek Kohút  

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno