štvrtok, 18 júla, 2024
ÚvodRozhovoryDal som sa očkovať proti COVID-19

Dal som sa očkovať proti COVID-19

Robertovi Zvonárovi zazvonil 13.3.2021 o 11:55 mobil: „Ste zaradený medzi náhradníkmi na očkovanie proti COVID-19. Môžete prísť 14.3.2021 o pol dvanástej, do Športovej haly na Mládežnícku ulicu do Trenčína?

COVID-19 (COronaVIrus Disease. 19 je rok kedy vznikol) je infekčné ochorenie, vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2. Prvýkrát bol identifikovaný u pacientov so závažným respiračným ochorením v decembri roku 2019 v čínskom meste Wuchan. COVID-19 postihuje najmä dýchací systém, v ťažkých prípadoch vyvoláva ťažký zápal pľúc a môže viesť až k úmrtiu pacienta. Vírus sa prenáša kvapôčkami sekrétu pri kašli, kýchaní a rozprávaní. Ohrozuje osoby, ktoré sú v blízkom alebo dlhšie trvajúcom kontakte s nakazeným. Infekcia sa prenáša aj cez kontaminované predmety.

i-novinky.sk: Ako to pokračovalo?

Robert Zvonár: Odpovedal som, že môžem, ale že chcem Pfizer. Pani mi to potvrdila. Myslel som, že ako náhradníkovi mi príde pozvánka pol hodinou pred termínom a nie 24 hodín. Bol som odhodlaný, v tom prípade, zobrať si taxík z Dubnice nad Váhom do Trenčína. Nebolo treba. Spoj vlakom vyhovujúci. Aj som mal trochu strach. Je to predsa len nová choroba, vakcína. Veľa sa toho popíše, pohovorí. No čo už. Doma som si vyplnil Dotazník – Anamnestické otázky pre pacienta.

i-novinky.sk: Viete prečo Vás zavolali tak skoro?

Robert Zvonár: Viem. Fakultnej nemocnici Trenčín sa podarilo získať niekoľko stoviek vakcín navyše.

i-novinky.sk: Ako ste sa teda dostali do Trenčína?

Robert Zvonár: Zdôveril som sa dcére, že mám trochu obavu z očkovania. Ponúkla sa že ma zavezie.

i-novinky.sk: Ste v Trenčíne, pred Športovou halou. Čo ďalej?

Robert Zvonár: Prišli sme do Trenčína o 11:05 hod. Žiadny chaos, žiadne veľké zgrupovanie tak ako ukazovali v Bratislave či Nitre. Pred Športovou halou to riadil vojak s policajtom. Napravo sme sa my, náhradníci. Bolo nás asi osem, predo mnou traja, za mnou štyria. Naľavo asi desať, občania s SMS-kovou pozvánkou. Vojak nám postupne, ako sme prichádzali, bral občianske a išiel skontrolovať registráciu a púšťal nás dnu.

i-novinky.sk: Ste v Športovej hale.

Robert Zvonár: Vojak mi zmeral teplotu, posunul ma k druhému vojakovi a ten mi dal čísieľko. Vstúpil som do vakcinačnej miestnosti. Bolo tu 11 očkovacích kójí. Najskôr som pristúpil k registračnému stolíku, zasa bez čakania. Odovzdal som Dotaznik – Anamnestické otázky pre pacienta a pracovníčka pri stole mi dala ešte vyplniť Poučenie a písomný informovaný súhlas pacienta o očkovaní. (Pri Sputniku bude zrejme aj Súhlas s očkovaním s neregistrovanou vakcínou.) Dostal som Doklad o zaočkovaní pre pacienta proti COVID-19 – prvé očkovanie a Očkovací preukaz od FN Trenčín. Prešiel som k voľnej kóji. Sestrička mi dala doplňujúce zdravotné otázky: aké lieky beriem, či mám problém s očkovaním a vakcínami. Odpovedal som. Potom ma sestrička zaočkovala, lekár potvrdil Doklad o zaočkovaní. Sestrička ma upozornila, že keby som mal večer teplotu mám si zobrať Paralén. Odovzdal som tradične niečo sladké. V lekárni mi povedali, že môžem zobrať aj dve tabletky Paralénu. Zaočkovali ma o 11:18 hod. Poslali ma do odpočinkovej časti na 15 min. Neobsedel som. Vypýtal som si povolenie na fotenia a urobil pár fotiek.

i-novinky.sk: Čo doma, večer?

Robert Zvonár: Človek sa sleduje či ho nebolí to či ono. Sestričky jemné tak mer som necítil. Doma žiadne následky, no možno som trochu cítil, že mám ľavé rameno. Zistil som, že preto, že v doporučeniach výrobcu vakcíny je 48 hodín nevykonávať fyzicky náročné práce a keď by sa niečo objavilo nezaťažovať očkované rameno. Ja som to pocítil, keď som ležal na ľavej strane opretý o lakeť. Takže vo mne je kúsok Ameriky.

Robert Zvonár: Môžem sa teraz ja Vás niečo spýtať?

i-novinky.sk: Môžete.

Robert Zvonár: Počul som, že na uni-POLIKLINIKA Dubnica nad Váhom, a.s. sa má zriadiť očkovacie centrum proti COVID-19. Je to pravda?

Robert Zvonár: Koľko bolo podaných vakcín vo Vakcinačnom centre v Trenčíne a koľko počas víkendu 14. a 15.3.2021?

i-novinky.sk: Z dôveryhodného prameňa sme sa dozvedeli, že áno a to už v najbližšom čase.

i-novinky.sk: K 15.3.2021 bolo podaných vo Vakcinačnom centre v Trenčíne, ale aj v zariadeniach sociálnych služieb už 32 553 vakcín.

Počas víkendu v 10. týždni sa v Mestskej športovej hale Trenčín konalo očkovanie osôb vo veku nad 70 rokov vakcínou Pfizer.

Prvá dávka podaná 5 525 osobám.

Druhá dávka podaná 3 405 osobám.

Ďakujem za rozhovor

Očkovanie proti COVID-19 – druhá vakcína.

Organizácia ako pri prvej vakcíne. Bez čakania. Vakcína ako pri prvom očkovaní od výrobcu Comirnaty. Očkovanie sa vrátilo z Expo Center Trenčín späť do Športovej haly. Bez následkov po vakcinácii. Na druhý deň ma trochu pobolievalo očkované rameno. Na záver dňa do Športovej haly prišiel zahrať, zaspievať a potešiť Športovú halu utajený spevák s gitarou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

This site is protected by wp-copyrightpro.com