nedeľa, 16 júna, 2024
ÚvodRozhovorySo srdiečkovou Jankou z Cukrárne Janka

So srdiečkovou Jankou z Cukrárne Janka

V Dubnici nad Váhom, na Centrume 2, v Dubničanke je známa Cukráreň Janka. Cukráreň Janka je známa svojim stále sa rozširujúcim, už i tak širokým sortimentom. V cukrárni sú dokonca akváriá so sladkovodnými rajami.

Najnovšie vedúca cukrárne pani Janka dala vyrobiť srdce na plastové uzávery umiestnené pred cukrárňou. Ľudia a deti rôznych vekových kategórii chodia, vhadzujú uzávery pre príspevky na liečbu chorých detičiek. Vhadzujú však aj nevhodné uzávery. Nedalo mi, aby som vedúcej nepoložil pár otázok pre moje www.i-novinky.sk. Ochotná vedúca mi odpovedala.

i-novinky.sk: Ako Vás napadlo dať vyhotoviť srdiečko na plastové uzávery?

Janka: Bola to otázka 3 dní. V nedeľu som našla srdiečko na internete, v pondelok som sa skontaktovala s obcou na Slovensku, ktorá už mala srdiečko a v utorok už bolo vo výrobe.

i-novinky.sk: Koľko trvala výroba srdiečka, kto ho vyrobil, koľko stálo?

Janka: Výroba trvala 3 týždne, vyrobili ho chlapci na Orave a cena… tú si nechám pre seba, ale nebolo to málo.

i-novinky.sk: Odkedy je umiestnené srdiečko pred Cukrárňou Janka, CII , pri Dubničanke?

Janka: Od 3.9.2020.

i-novinky.sk: Koľkokrát ste vyprázdňovali srdiečko od umiestnenia do 9.10.2020?

Janka: 4 x.

i-novinky.sk: Koľko to bolo vriec a koľko vriec s nevhodnými vrchnákmi ste naplnili? Koľko váži približne jedno vrece?

Janka: Jedno vrece (kvôli manipulácii) sypeme cca 10 kg, máme 19 vriec, spolu je to už 188 kg. Nevhodné vrchnáky sa vytriedili 2 vrecia a vážili 14 kg.

i-novinky.sk: Kam idú plastové uzávery?

Janka: Do zberného dvora v Trenčíne.

i-novinky.sk: Vie sa komu pomohli alebo pomôžu?

Janka: Prvé peniaze pôjdu na základe podnetov na našej stránke Milankovi M. Potom ďalším a ďalším.

i-novinky.sk: Máte nejaké negatívne skúsenosti?

Janka: Negatívne len tie, že sa do srdiečka nehádžu len vrchnáčiky z nápojov ako je uvedené na srdiečku ale aj vrchnáky z aviváži, šľahačiek, zub. pást, lepidiel, z rôznych drogériových výrobkov, fľaše, obaly z kinderok… Toto všetko znehodnocuje obsah srdiečka a môže sa stať, že nedostaneme takú výkupnú cenu aká má byť. Takže zatiaľ sa to všetko triedi, je to mravčia robota, ale keď to má pomôcť rada to urobím, ale treba byť uvedomelý a triediť tak ako sa má.

i-novinky.sk: … a pozitívne? Čo Vás potešilo?

Janka: Potešilo ma, že deti vyzbierali všetky zatlačené a pohodené vrchnáčiky v okolí a doniesli mi ich (samozrejme sa im ušla za to sladkosť), tým sa učia aj ako správne separovať odpad… a poteší ma, keď prídem do práce a pred dverami ma čaká plné vrecko vrchnáčikov. A najviac ma potešilo, že ľudia v tom našli pochopenie a spolupatričnosť a ako rýchlo sa srdiečka plnia. Ak to takto pôjde prvých 500 kg by mohlo pomôcť už na tieto Vianoce. Všetko záleží od nás všetkých. Potešilo ma, že ma kontaktujú z okolitých miest a dedín, nadchla ich táto myšlienka a aj oni si chcú umiestniť srdiečko. Jedno srdce naplnila materská škola zo Základnej školy s materskou školou Zubák a Spojená škola v Dubnici nad Váhom, oni priniesli spolu 58 kg vrchnáčikov.

Video: tu

Prispeli aj deti zo ZŠ s MŠ Pavla Demitru, Centrum 2, Dubnica nad Váhom

i-novinky.sk: Ako funguje zber?

Janka: Vyzbieraný odpad sa zhromažďuje v sklade, potom sa odvezie do zberného dvora, za čo dostaneme peniažky a následne budú kontaktovaní rodičia a suma im bude odovzdaná.

i-novinky.sk: Chcete niečo odkázať darcom a potencionálnym darcom plastových uzáverov?

Janka: Všetkým im srdečne ďakujem  a som rada , že spoločne pomôžeme.

i-novinky.sk: „Prihrejte si polievočku.“ Čo u Vás môžu zákazníci dostať, vidieť? Nejaké novinky, vychytávky. Vraj tam máte aj ryby.

Janka: Hmmm, nerobím to pre reklamu, ale zo srdca, aspoň trošku pomôcť v tejto zlej dobe.

Za i-novinky poďakoval Robert Zvonár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

This site is protected by wp-copyrightpro.com