štvrtok, 20 júna, 2024
ÚvodReportážeTuristický pochod na Veľkú Javorinu

Turistický pochod na Veľkú Javorinu

Klub slovenských turistov Stará Turá zorganizoval 48. ročník Podjavorinskej päťdesiatky.

Pripravené boli štyri trasy:

10 km (10. a 5 km, prevýšenie 770 m) Lubina, Roh, Cetuna, Veľká Javorina a späť autobusom.

20 km (prevýšenie 820 m) Lubina, Roh, Cetuna, Veľká Javorina, Stará Turá.

30 km (prevýšenie 1250 m) Stará Turá, Čachtický hrad, Lubina, Roh, Cetuna, Veľká Javorina, Stará Turá.

40 km (prevýšenie 1300 m) Stará Turá, Čachtický hrad, Lubina, Roh, Cetuna, Veľká Javorina, Stará Turá.

Vybral som si 10 km. Moja merala 11,700 km.

O 9:00 zastavil mikrobus pred Domom kultúry Javorina, nasadli sme a odviezol nás 6,5 km do obce Lubina na križovatku pod les. Tam sme vystúpili a už to bolo na nás. Prechádzali sme hlavne lesnými turistickým cestami, bez vlastného značenia, po modrej turistickej značke až k pamätníku SNP nad obcou Ľubina na vrchu Roh (3,7 km, prevýšenie 207 m). Monumentálny pamätník SNP je dielo arch. Jána Svetlíka a akad. sochára Rudolfa Uhra. Pamätník je zároveň aj miestom posledného odpočinku 45 partizánov. V severnej časti sa týči socha bojovníka. Po oboch stranách areálu je 14 kamenných kvádrov s menami obcí a osád zapojených do odboja pod Javorinou. Pamätník SNP na vrchu Roh je tiež dejiskom každoročných pietnych spomienok konajúcich sa pri príležitosti Krajských osláv SNP.

Odtiaľ pokračujem ďalej lesnými, lúčnymi a asfaltovými cestami do osady Cetuna, čo je časť obce Bzince pod Javorinou. Tu je miesto štartu a cieľa 42. ročníka Horského maratónu bratstva. V Country salóne sa občerstvujem veľkým pivom. Nejak ho cítim v nohách, rozchodím. Nad osadou Cetuna, čo je časť Bziniec pod Javorinou, je stánok bez obsluhy Na Rovenci. Tu si môžete zobrať rôzne suveníry, masti, med a iné drobnosti a zaplatiť do kasičky. Ak nemáte drobné je tam QR kód či účet na zaplatenie. Pokračujem. Prechádzam okolo Chaty na Kýčeri. Kroky ďalej vedú cez les s veľkým „stupákom“. Lesný turistický chodník viac krát pretína asfaltové serpentíny. Som tam, mám za sebou prevýšenie od Pamätníka SNP 574 m. 13:20 parkovisko pri Holubyho chate.

Dostávam Pamätný list, napolitánku a náhrdelníkovú visačku KST Stará Turá.

Pripravený je chlieb, masť, cibuľa a káva. Širšie občerstvenie je v reštaurácii v Holubyho chate. Cieľ v Starej Turej nie je, každý môže ísť z Veľkej Javoriny kedy chce a alebo autobusom o 15:30. Času na autobus je až, až. Dám si v reštaurácii veľkú kofolu.

Po odpočinku som sa ešte vydal asfaltovou cestou k vykrývaču Veľká Javorina. „Balada“. 450 m s prevýšením 56 m. Po ceste stretám „bratov“ Čechov. Prechádzam kamene označujúce hranice medzi Českom a Slovenskom.

Záver. Hoci som si po ceste viackrát na seba zanadával, kto ma tam hnal, bolo to síce náročné, ale stálo to za to. Keď sa ma niekto spýtal, že či som nevedel do čoho idem vravel som, že nie, ale že 10 km robím „ľavou zadnou“. Počasie ideálne, slnečné.

Vravel som, že nechápem keď sa stavia trasa krátka a nenáročná a dlhá a ešte aj náročná na stúpanie. Už to nepoviem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

This site is protected by wp-copyrightpro.com