piatok, 12 júla, 2024
ÚvodRozhovoryV Dubnici nad Váhom sa tancovalo v rytme salsy

V Dubnici nad Váhom sa tancovalo v rytme salsy

V Základnej škole Pavla Demitru na Centrume 2 v Dubnici nad Váhom sa konal SALSATION® workshop and masterclass vedením salsation master trénerov Diany Kurucovej a Javiera Calderona (Costa Rica).

Na podrobnosti som sa spýtal pre www.i-novinky.sk Elite inštruktorky Zuzana Bačovej:

i-novinky: Čo je Salsation?

Zuzana Bačová: Salsation® je skupinové tanečné cvičenie, ktoré pretvára prvky funkčného tréningu do novodobých tanečných pohybov. Slovo „Salsation“ pochádza zo slov: Salsa – nie však z rytmu – hudobného žánru, ale zo španielskeho slova „Salsa“, čo vlastne znamená „omáčka“, lebo je to korenistý mix rozličných rytmov, kultúr, tancov a fitness protokolov. Sensation je program ktorý kladie veľký dôraz na muzikalitu, vyjadrenie textu piesne a taktiež na funkcie ľudského tela. Prečo Salsation? To, čo robí Salsation unikátnym, je jeho precízny dizajn ako zaviesť funkcie a pohyby ľudského tela do všetkých tanečných choreografií, pracujúcich na spôsobe 3D a využívajúcich všetky hladiny pohybu. Nie je to len jednoduché a zábavné cvičenie pre všetkých bez rozdielu veku, ale taktiež cesta ako zlepšiť mobilitu svojho tela a vitalitu.

i-novinky: Pre koho bol workshop prístupný?

Zuzana Bačová: okrem inštruktorov aj pre verejnosť, takže každý kto obľubuje toto tanečné cvičenie sa mohol dozvedieť viac a naučiť sa nové kroky a choreografie.

i-novinky: Pamätám si Vás ako ste precvičovali v dubnickom Parku J. B. Magina niekedy dávno. O tejto akcii som nepočul. Je to niečo nové? Vždy sa to koná v Základnej škole Pavla Demitru na Centrume 2?

Zuzana Bačová: V Dubnici nad Váhom tancujeme už tretí rok pod mojim vedením. V Dubnici nad Váhom cvičím 19 rokov. Predcvičovala som rôzne tanečné štýly – dance fitness aerobik, zumba. Salsation ma oslovil hneď pri vzniku (2015) a venujem sa mu 3 roky.

i-novinky: Koľko ste mali inštruktoriek/inštruktorov? Odkiaľ? Keď odpočítame inštruktorky/inštruktorov, koľko ste mali účastníkov?

Zuzana Bačová: Na tejto akcii sme mali na workshope 9 ľudí, z toho bolo 5 inštruktorov – Šaľa, Trenčín, Ostrava, Dubnica nad Váhom. Na masterclasse sa zúčastnilo 21 ľudí.

i-novinky: Salsation workshop sa koná pravidelne v decembri? Vraj k Vám zavítal sám zakladateľ tanečného fitness programu Alejandro Angulo (Venezuela) žijúci v Číne.

Zuzana Bačová: Workshop so zakladateľom Alejandrom Angulom sa konal 2 – krát (2017 a 2018) v tanečnej sále Lavante (Dubnica nad váhom), nakoľko sme mali veľkú účasť inštruktorov i verejnosti z Rakúska, Čiech, Poľska, Maďarska a Slovenska. Účasť sme mali cca 50 ľudí na workshope a  70 – 80 ľudí na masterclasse. Workshop s Dianou a Javierom sa konal 2 – krát, vždy na ZŠ s MŠ P. Demitru, kde je postačujúca kapacita telocvične cca 40 ľudí.

i-novinky: Z môjho pohľadu bolo veselo. Bolo vidieť, že „salsáci“ mali radosť z tohto štýlu tancovania, bolo to vidieť z výrazu ich tvare. Verím, že to nebolo iba pred kamerou. Bohužiaľ videl som iba jedného chlapa.

Zuzana Bačová: Určite odporúčam tento štýl cvičenia všetkým, ktorí milujú tanec a radi sa zabávajú. Vôbec sa netreba zamýšľať nad tým, ak ste začiatočník, alebo sa obávať, žeby ste niečo nezvládli. Nie je šanca myslieť počas hodiny na bežné problémy, keďže sa musíte sústrediť na tanečné kroky. Ide najmä o zábavu a po hodine odídete zaručene spotení a hlavne zrelaxovaní.

Každý z nás zažíva počas dňa stres, psychickú či fyzickú záťaž. Toto cvičenie vám zaručí absolútny relax, dodá vám energiu. 

Muži sú veľmi dobrí tanečníci. Veď muž je aj zakladateľ tohto programu. Je škoda, že tak málo mužského pokolenia v našom okolí má záujem o tento fitness štýl. Možno si myslia, že je to len pre ženy. Je to veľká škoda, pretože muži, ktorí vedia tancovať majú u žien vždy veľké plus a v salsation sa naozaj využíva veľa tanečných štýlov, ktoré si každý môže osvojiť práve touto zábavnou formou cvičenia.

Za rozhovor za www.i-novinky.sk poďakoval Robert Zvonár

 

This site is protected by wp-copyrightpro.com