štvrtok, 29 februára, 2024
ÚvodReportážeZvon Panny Márie Pomocnice je už na veži Farského kostola sv. Jakuba...

Zvon Panny Márie Pomocnice je už na veži Farského kostola sv. Jakuba v Dubnici nad Váhom

Šesťstokilogramový obor, najťažší zvon z pätice zvonov z veže Farského kostola sv. Jakuba z veže Kostola svätého Jakuba v Dubnici nad Váhom sa dočkal opravy.

Zvon uzrel svetlo sveta v roku 1983, keď ho uliala rodina Dytrychová z Brodku u Přerova. Po dvanástych rokoch však zvon praskol. Vedenie farnosti sa preto rozhodlo dať zvon opraviť. Opravy sa ujala Zvonárska dielňa Albína Iváka z Liptovských Sliačov. Tá sa oprave zvonu Panny Márie Pomocnice venovala od februára 2021. Zvon zvarila, obrúsila, zrenovovala v mieste poškodenia.

Nastal čas keď sa zvon dostal z Liptovských Sliačov späť do Dubnice nad Váhom, aby ho pracovníci zvonárskej dielne pomocou vysokozdvižného žeriavu zdvihli na kostolnú vežu. Dvíhaniu zvona predchádzalo vyzdvihnutie pomocného materiálu do okna veže. Nastal čas aj pre zvon.

Zvon pracovníci pomocou žeriavu zdvihli, cez okienko v vtiahli do veže a umiestnili na svoje miesto. Zvon sa tak pridružil sa k svojim „priateľom“, k zvonu Božské srdce z r. 1922 od Richarda Herolda z Chomutova, zvonu sv. Florián z 1822 r. od Vilhelma Fischera z Trnavy, Rodina Dytrychová dala odliať v roku 1983 okrem zvona Panny Márie Pomocnice aj zvon sv. Jozef a aj zvonu sv. Michal archanjel.

Zvon Panny Márie Pomocnice sa môže po oprave znovu rozoznieť 24. mája 2021 na Deň Panny Márie Pomocnice.

Video: Tu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

Predchádzajúci článok
Ďalší článok